ای یوسف خوش نام ما/ خوش می روی بر بام ما ها!! ایول!

سریال حضرت یوسف(ع) را که می بینید شاید!
حرکت در خوری است  البته در ساختن سریال های تاریخی!
اما این سریال همان سریالی است که جناب سلحشور با هزینه به قولی پنج و نیم میلیارد و به قولی بیش از ده میلیارد تومان  ساخته!
همان سریالی که گروه گریم تمام تلاششان  را کرده اند که اطرافیان را هر چه بیشتر زشت بنمایند تا یوسف(ع) زیبا به نظر بیاید!
همان سریالی که بیشتر شیبه تله تئاتر است تا یک سریال پرهزینه تاریخی تلویزیونی!
همان سریالی که پیامبرش به جای حکم به ظاهر حکم به باطن می کند، جوش می آورد و حتا زنش را تهدید به طلاق می کند و فرستادن به خانه بابایش!
همان سریالی که موهای مصنوعی و مداد کشیدن های کنار چشم عزیز مصر گرفته تا بقیه هی توی ذوق می زند!
همان سریالی که کاهنان معبدش آدم را یاد کارتون ای کیو سان می اندازد!
همان سریالی که همه ساکنان قصر از آشپز گرفته تا انباردار به حضرت یوسف هیز نگاه می کنند!
اینها را که می گویم اصلن نمی خوام زحمات چند ساله آقای سلحشور را نادیده بگیرم و بحث کنم که پول زیاد گرفته یا کم! کار فرهنگی پول حسابی می خواهد! این را همه باید بدانند!
اما!
یک امای خیلی بدی اینجاست که دلم نمی آید نگویم و ندانید!
تحریف تاریخ با داشتن آن همه مشاور و کتاب و نویسنده و نظارت!
در داستان حضرت یوسف(ع) آمده:
«یکى از برادران یوسف که یهودا نام داشت، پیشنهاد قتل یا تبعید یوسف را رد کرد و گفت: یوسف را نکشید بلکه اگر حتما باید کارى بکنید، بهتر است که او را در قعر چاه و در تاریکى آن قرار بدهید تا بعضى از کاروانیانى که از کنار چاه عبور مى کنند او را پیدا کنند و با خود ببرند.
   چنین مى نماید که یهودا خوش قلب تر از برادران دیگر بود و اساسا به توطئه بر ضد یوسف عقیده نداشت، ولى چون مجبور بود برادران را همراهى کند، گفت: اگر مى خواهید کارى درباره یوسف انجام گیرد، چنین کنید.
   پیشنهاد یهودا در عین حال که یوسف را از پدر جدا مى کرد، آسیب بدنى براى یوسف نداشت چون قرار شد که او را به آرامى در تاریکى چاه یعنى در محلى قرار بدهند که در نزدیکى قعر چاه براى گذاشتن برخى از ابزار و آلات و یا استراحت مقنّى آماده مى کنند و نزد او نانى هم بگذارند تا کاروانیانى که از آن چاه آب مى کشند، او را نجات دهند و با خود ببرند. معلوم مى شود که این چاه یک چاه معینى بود و بر سر راه عبور کاروانیان بود. گفته شده که این چاه سه فرسخ با خانه یعقوب فاصله داشت.» نقل از اینجا!
در صورتی که در داستان به روایت آقای سلحشور، یهودا همان برادر خشن است که هم قصد قتل یوسف را داشت هم به همه زور می گفت و می گوید!
 شنیدم کسی از خبرنگاران که پی گیر ماجرا شده از آقای سلحشور زنگ زده و از ایشان دلیل این کار را پرسیده و پاسخ شنیده(نقل به مضمون!) که ما به دلیل این که خواستیم از کلمه یهود تلقی خوبی در ذهن مردم نباشد یعنی چون نام یهود و یهودی را به ذهن متبادر می کرد نقش منفی را به  یهودا سپردیم! این کار را کردیم!
 تازه بنا بر روایت هایی نسل بعدی پیامبران بنی اسرائیل از فرزندان یهودا بوده اند!
حالا چه کسی باید پاسخگو باشد نمی دانم!

/ 78 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
...

روی کنترل تلویزیون، یه دکمه هست، قرمز رنگ، با یک دایره و یک خط راست... به قول یکی از دوستان، این بهترین کانال تلویزیونه!! اگه این کانال رو انتخاب کنید، کار به دعوا نخواهد کشید.

زینب

در مورد موهای مصنوعی که گفتید باید بگم این جور لباس ژوشیدن(یعنی موی مصنوعی داشتن)دقیقا جزو لباس پشیدن های اون دوره مصره یعنی اینجور فکر نکنید که آقای سلحشور چون نمی تونسته موی واقعی رو نشون بده این کارو می کرده نه زنان مصری در اون زمان موهاشون رو می تراشیدن(همون کچل خودمون) و از کلاه و موی مصنوعی استفاده می کردن اون خط چشم ها هم خب چه میشه کرد؟ آرایش مصر اون دوره است اینها جزو ضعف فیلم نیست فیلم از لحاظ های دیگه ضعف داره اصولا وقتی بخوای چیزی رو کش دار کنی و سریال بشه همین جوری میشه مثلا متن فیلم ضعیفه یا مثلا اینکه یوسف رو می شد حتی زیبا تر انتخاب کرد خصوصا برای زمان کودکیش چهره چندان زیبایی نداشت و ...

ساناز صلح دوست

سلام اولین باره وبلاگتونو دیدم جالب بود البته تا اینجا که خوندم منم یه چنین مطلبی راجع به این سریال نوشتم خوشحال میشم نظرتونو بدونم در ضمن نمی دونم اسم و فامیلتونو به قصد سرهم نوشتین یا نه اگر قصدی نبوده درستش کنید

شهرزاد

سلام سلام اینکه در چند قسمت اول سریال (به خصوص درگیری های برادران یوسف با او ) سریال رنگ و بو و روی سیاسی داشت ، هیچ شکی نیست. در ضمن به نظر من هم همه چیز خیلی بی روح و تصنعی است به عنوان یک فیلم. به کویر هم بیایید خوشحال می شوم. مانا باشید.

مریم

منم با نظر اقا فرهاد موافقم شما نمیخواین انتقادکنین میخواین با اینجور فیلما مخالفت کنین

علي

سلام يا تو يهودي هستي يا كتاب هاي يهودي ها رو زياد ميخوني يا اصلا تاريخ نخوندي همه ي قتل هاي انبيا از نسل يهودا بوده و تازه اين سريال بايد خشن تر اونو نشون بده.[ماچ][خداحافظ]

حسن

در خصوص مطلب مندرج، پیشنهاد میکنم که مقالالت دیگر اینترنتی هم توجهی داشته باشید: از جمله: http://tabnak.ir/fa/pages/?cid=44424